KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Bentonitové stelivo - nebezpečí?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Kočičí záchodek a stelivo
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jaký typ steliva používáte? (základní materiál)
bentonit (Zverlit, Kitty star, Cats Best Bianco, Mikeš...)
51%
 51%  [ 20 ]
buničina (Asan...)
0%
 0%  [ 0 ]
dřevo (Cats Best Nature Gold, Cats Best Oko Plus...)
35%
 35%  [ 14 ]
silikon (Magic Pearls, Happy Cat, Magic Litter...)
2%
 2%  [ 1 ]
dva a více různých typů
10%
 10%  [ 4 ]
jiné
0%
 0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 39

Autor Zpráva
Kačka
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 20.červen 2009, 11:02    Předmět: Odpovědět s citátem

Nevím holky, moje kočky opravdu chodí jen na záchod a s ničím si nehrají. Když jsem používala Catsbest OkoPlus, tak jsem měla problémy, že ho strašně vynášely ven a protože Tomášek si chodí po toaletě mýt tlapky do misky s vodou, tak pak na ty kousky naplácaly vodu, vytvořilo to takové tuhé lepivé kousky a ty nešly z podlahy dolů. Dovedu si tedy představit, že něco jako s betonitovým stelivem by se kočce mohlo stát i se stelivem dřevitým. Teď mám nově Biocats a jsem celkem nadšená, navíc je to tak droboučké, že si nedovedu představit, jak by to kočka požírala. Navíc při východu z toalety nechají všechny drobky na podložce a to mám většinu dlouhosrstých.... Všechno má asi své výhody a nevýhody, nepanikařila bych.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
celesta
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 20.červen 2009, 11:23    Předmět: Odpovědět s citátem

moje současná depozitní koťata opravdu stelivo ze začátku požírala Shocked Shocked normálně to ochutnávaly a cpaly se tím, hrůza..takže se nenechte vyvést z omylu, že to kočka nikdy nepozře, zvlášť mrňata, která se teprve na záchůdek učí a nevědí o co jde, to ochutnat mohou.U malých koťat bych tedy bentonit radši nevolila.

Kulich von mateřská školka-zlatíčko
Pahejlek-kocourek třínohý, nejmladší člen posádky
www.napomockockam.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
chichotalka
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: so 20.červen 2009, 11:30    Předmět: Odpovědět s citátem

no celesto, já to hlídala, ale je fakt, že stát se to může, i když ty, co člověk doma měl a nedělali to, tak neznamená, že se to nebude dít nidky. No je to dobrý vědět, jak říkám, viděla jsem to jinde, ale taky jenom v jednom případu, takže jsem se na to koukala, jak jsem měla mini prcky, aby to náhodou nedělali, ale jak tak koukám, tak to není nic zvláštního, že to požírají a asi je to celkem častý jev.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 29.červen 2009, 13:36    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdaleka nejsem přesvědčena, že je důvod na paniku a hromadné odnášení bentonitových steliv do kontajneru! Od článku s takto revolučními tvrzeními bych očekávala mnohem víc prokazatelných faktů a důkazů, než je domněka jednoho či dvou chovatelů. Zdá se mi přinejmenším odvážné určit "od stolu" jako důvod úmrtí či neprospívání koťat stelivo jen proto, že výkaly a zvratky vypadaly/páchly jako stelivo a veterinár nezjistil konkrétní diagnózu! Prokázala to snad pitva? Nebo alespoň endoskopické vyšetření či rozbor stolice? Tyhle informace bohužel v článku nenajdete...

Nevylučuji, že se koťata paní Mariny opravdu nacpala stelivem a uhynula na neprůchodnost střev. Pak by ale měla změnit veterináře, střevní blokáda je totiž relativně dobře rozpoznatelná. Jenže u této diagnózy nějak nesedí přítomnost průjmu - při neprůchodnosti střev zvíře naopak nemá stolici, pouze zvrací (průjem také odporuje tvrzením o absorbci vody z organismu bentonitem - při dehydrataci by naopak byla stolice velice tuhá). Navic, aby došlo k ucpání střev, musela by koťata stelivo opravdu JÍST. Olizování srsti, náhodné polknutí či ochutnání pár zrnek bentonitu rozhodně nezpůsobí problém v takovém rozsahu.

Bentonit se dokonce se používá jako lék na zklidnění žaludku (např. u nás známá Smecta) a přidává se do krmiv pro citlivá zvířata:
"Receptura PRO PLAN Puppy Digestion byla vyvinutá pro štěňata, která mají citlivější trávicí systém. Je obohacena o jedinečný komplex složek PRO-DIGEST obsahující vejce, přírodní bentonit a vlákninu, který podporuje trávení, zabezpečuje rovnováhu střevní mikroflóry a správnou konzistenci stolice."

Bentonit - jako konec-konců žádné stelivo, není určen ke konzumaci. Pokud kočka skutečně pravidelně kočkolit pojídá nebo jde o malinké kotě, tak nejspíš bude bezpečnější podestýlka na bázi celulózy. Jestli ale zvíře stelivo používá pouze k původnímu účelu a ne jako svačinu, je bentonit podle mně stejně bezpečný jako jakýkoliv jiný materiál! Bentonitovou podestýlku používají miliony koček na celém světě. Myslíte, že kdyby šlo o tak život ohrožující záležitost, už by se o tom nevědělo????

PS: Přidávám vyjádření MVDr. Anne Fawcett v odborném časopise The Veterian (Sydney Magazine Publishers Pty Ltd).: "V 90. letech několik chovatelů reportovalo o gastrointestinální obstukci u koťat v důsledku požití hrudkujícího steliva. Tohle riziko nelze potvrdit ani vyloučit, řešení je však jednoduché: preventivně nevystavovat koťata mladší 12. týdnů kontaktu s hrudkující podestýlkou. Pro koťata starší 12. týdnů již bentonitové stelivo není nebezpečné a lze jej používat bez rizika. Nebyly u nich hlášeny žádné případy podezření na obstrukci v důsledku požití steliva."

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lele
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 29.červen 2009, 13:50    Předmět: Odpovědět s citátem

Holky já jsem tady nechtěla vyvolat nějakou paniku Smile Já si z těch informací vyvodila asi tohle: pokud mám doma koťata chodící na bentonit a najednou začnou mít trávící/dýchací potíže, je dobré při určování diagnózy přihlédnout i k možnosti, že se tím stelivem cpou nebo nadměrně vdechují z něho prach. Takže klid Wink

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 29.červen 2009, 15:31    Předmět: Odpovědět s citátem

Já nekritizovala Vás, lele (doufám, že to tak nevyznělo:-), ale autorku článků. Není totiž nic snažšího než vytvořit nepodložený závěr, na kterém pak vystavím teorii "obecného zla" a budu tím děsit lidi.

Materiál jsem si opravdu pečlivě pročetla. Autorka, australská chovatelka Marina Michaels se potkala u 4 vrhů po sobě se zdravotními komplikacemi vedoucími až k úhynu koťat. Příznaky popisuje takto:
- zvracení žluté zpěněné substance
- žlutý průjem
- výtok z očí a z nosu
- křehká útlá kostra a celkové zpomalení růstu
- apatie a úhyn

Zatímco veterinář usuzoval na "nějaký druh viru nebo možná giardie (na ty snad existuje test, ne?)", chovatelka se ale spokojila s vlastní diagnózou - tj. s ucpáním stelivem. Svým způsobem mi to přijde dokonce neodpovědné. Při 4x se opakujícím se problému bych se za každou cenu snažila dopátrat se reálné příčiny - např. zda nepramení z genetických predispozicí apod.

Jak jsem zjistila na internetu, bentonitové stelivo představuje 69% z celosvětové spotřeby kočkolitů. Být bentonit opravdu tak závadným a rizikovým materiálem, muselo by těch postižených koček mnohem víc.

Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 29.červen 2009, 15:51    Předmět: Odpovědět s citátem

Přikládám ještě jeden odborný názor zpoza oceánu (dovolila jsem si překlad):

MVDr. SANDRA M. BARCLAY, Abbeywood Cat Clinic, Washington
Před časem se ke mně donesla děsivá informace: „Hrudkující stelivo vraždí kočky!“. Neumíte si představit, jak jsem byla vyplašená. Ne jenom kvůli svým vlastním 3 chovným birmám, ale také proto, že jsem veterinářkou na specializované klinice pro kočky. Jsme odpovědní za zdraví několik tisíc kočičích pacientů. Můžeme vůbec dále doporučovat hrudkující steliva? Začali jsme proto s kolegy pátrat.

Informace pocházela z článku v holistickém pet-care magazínu. Obsahoval srdceryvnou historku o uhynulém vrhu japonských bobtailů. Autorka – jejich chovatelka usoudila, že příčinou je stelivo. Jistě to myslela dobře, ale její závěr nebyl podložený pitvou, patologickou studií ani jiným relevantním vyšetřením. Navíc, popisované symptomy odpovídají množství kočičích virových infekcí či jiných nemocí. Nikdo vlastně neví, proč koťata uhynula. Neexistuje žádný důkaz, že to bylo právě kvůli stelivu.

Přes veškerou snahu se nám nepodařilo vypátrat jediný průkazný případ, že by někdy nějaká kočka uhynula v důsledku používání hrudkujícího steliva. Kočky při péči o sebe běžně polykají částečky podestýlky. Tohle množství je ale tak malé, že nezpůsobuje žádné problémy. Samozřejmě, pokud vaše kočka považuje stelivo za svoje oblíbené jídlo, je načase zvednout telefon a obrátit se na veterináře! Kočka žvýkající stelivo (jakéhokoliv druhu) je vážný medicínský problém vyžadující intervenci.

Taktéž jsme si opatřili informace o rizicích vdechování prachových částic z bentonitových steliv. Dle studie provedené v letech 1992-94 nezávislou institucí TRC Enviromental Corporation je množství vdechovaného prachu hluboce pod hranicí škodlivosti.

Na základě zjištěných informací naše klinika nadále doporučuje hrudující steliva jako zdravotně nezávadná. Máte-li zájem o další informace, zodpovíme vám je na adrese strat@comm.his.com

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Kočičí záchodek a stelivo Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2
Přejdi na: