KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Stěhování starších domácích koček do domu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Ostatní témata
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hana Košťálová
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: út 15.červenec 2014, 12:51    Předmět: Stěhování starších domácích koček do domu Odpovědět s citátem

Dobrý den všem čtenářům fóra!

Ráda bych se zeptala, jaké máte rady a zkušenosti s přestěhováním bytových koček do domu, kde je možnost výběhu.

Máme dva kocoury (9 a 4 roky) a kočičku (9 let). Všechno jsou to útulkáři, kteří patrně nikdy nechodili ven. Ačkoli nejmladší kocourek, jehož máme teprve rok, možná býval i venkovním, ale to nevíme. Obývají s námi vcelku prostorný třípokojový byt se zasíťovaným balkonem a okny. Jsme dva dospělí, kočky mohou všude. Spí s námi v posteli.

Nyní bychom se rádi přestěhovali do domku, který není oplocen, stojí v podstatě na samotě, cesta (ani ne silnice) končí ještě dřív, než dojde k našemu domu (nehrozí nebezpečí od aut). Nejbližší sousedi jsou cca 300 m od nás.

Před domem je pastvina koní. Dále je oplocená obora. Několikrát se stalo, že k nám přišli psi z nedaleké osady. Jinak je to dost odloučené místo.

Kočky můžeme držet v domě i déle než těch doporučovaných 30 dní. Ale není škoda, aby nechodily ven, když by mohly? Naučily by se i v tomto věku vracet se domů? Také si nejsem jistá, zda jsme schopni zajistit, aby kočičky nevyskočily otevřeným oknem nebo nevyběhly dveřmi, třeba když u nás bude návštěva, která může zapomenout na naše pokyny.

Také by mě zajímalo, jakou strategii ke stěhování tří koček byste doporučili - všechny naráz? Nebo jednu po druhé?

Děkuji a přeji všem pěkný den!

ZR
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: út 15.červenec 2014, 13:21    Předmět: Odpovědět s citátem

Určitě bych přestěhoval všechny tři najednou, jsou na sebe zvyklé, v "tlupě" si vzájemně budou oporou a rychleji si zvyknou.

Jeden z mých současných kocourů byl celoživotní bytový mazlík, nikdy nebyl venku. A zvykl si velice rychle (mám kočky celoročně venku). Dnes rád zajde dovnitř na návštěvu, ale zavřít ho na delší dobu - zbláznil by se. První dny byl venku hodně nejistý, stále přikrčený, nechodil na volnou plochu, pořád na terase, u zdi nebo pod keřem. Hodně mu pomáhal právě kontakt s druhým kocourem (kotětem), přesto že ho znal jen pár dnů.

S velkou rezervou bych bral doporučené lhůty pro "zavření doma". Babička měla heslo - dej kočce dvakrát nažrat a už se ji nezbavíš Very Happy. Náš mladší kocourek nocoval doma první 4 dny, pak se stěhoval na terasu/zahradu. Starší (bytový) potřeboval týden. Pravda, prvních pár nocí jsme s nimi pro klid duše bivakovali na zahradě. Ale oni ani tak nepotřebují být doma, jako být s někým koho znají. Ale ty lhůty jsou hodně individuální, záleží na konkrétním kočkourovi - jak je plachý, jaké má zkušenosti, jak rychle se na Vás fixuje a hlavně - jaké je riziko, že ho něco vyděsí a zdrhne do dáli.

Vy máte ideální podmínky a Vaše kočky Vás znají. Největší riziko pro ně není příroda, ale auta a zlí lidé. U nás hodně pomohlo od druhého dne s nimi přes den chodit na zahradu (starší v postroji). V létě je tam pro ně tolik nových, zajímavých podnětů, že se zapomenou bát. A samozřejmě - od začátku pořádná bouda, kam se mohou schovat (nejlépe dát ještě do bytu, aby si na ni zvykli).

Každopádně počítejte s tím, že pobyt venku je hodně změní - brzy se jim vrátí přirozené instinkty a chování. Hlavně večer začnou být úplně jiní - probudí se v nich šelmy Very Happy ....

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janako
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 15.červenec 2014, 14:51    Předmět: Odpovědět s citátem

My jsme se před lety stěhovali z bytovky na chalupu už s poměrně velkou tlupou kočiček, které předtím nikdy venku nebyly, první venčení na chalupě bylo docela legrační...kočičky se taky plazily po bříškách za mnou jako houf káčat...
Zavřené jsem je měla asi 4 týdny, chtěla jsem, aby si nejdříve zažily nový domov, přestaly se tam bát a získaly jistotu, že tady je žrádlo a nic nehrozí a potom, teprve když zdomácněly, začala jsem je pouštět i ven...
Já myslím, že to má své opodstatnění, pokud je něco venku vyděsí, pádí domů, pokud nemají ještě domov zažitý, pádí bezhlavě kamkoliv a mohly by se i ztratit...
Je pravda, že naše babička taky říkávala, že kočku nakrmíš a už je tvoje, ale je rozdíl mezi kočkou, která nic nezná a nikdy venku nebyla a mezi kočkou, která to venku dobře zná a umí se tam pohybovat...já bych to raději neriskovala a ten měsíc je doma nechala... Smile

janako
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 15.červenec 2014, 15:05    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě jsem si vzpomněla na svou poměrně nedávnou zkušenost s jedním naším zlobivým kocourkem...
Do kolektivu moc není a tak jsem ho chtěla raději dát jako jedináčka do hodné rodiny a zvykací dobu 4 týdny doma jsem paní ještě několikrát doporučila...
Bohužel paní to stejně nedodržela a kocourek se nám po 14 dnech vrátil domů sám a to je další nebezpečí - kočka se může vydat hledat svůj domov, kde byla zvyklá...
Naštěstí pro našeho kocourka to nebylo daleko a cestu našel...

Hana Košťálová
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: út 15.červenec 2014, 21:13    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji mockrát za ujištění, že kočičky mohou ven, i když to nikdy nezažily. Četla jsem totiž, že když se kotě od své mámy nebo jiné zdatné kočky nenaučí, jak to venku chodí, že v dospělosti už na to nepřijde. Toho jsem se bála.

Taky mi připadá rozumné držet je v domě těch pár týdnů - nemá cenu nic uspěchat. I když věřím panu ZR, že by to třeba šlo i bez této opatrnosti, přeci jen si ji radši dopřeju.

Opravdu děkuji, že jste věnovali čas mé otázce, moc mi to pomohlo a Vaše odpovědi mě potěšily.

Hezký večer!

evelinas
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: st 16.červenec 2014, 8:30    Předmět: PREDMET Odpovědět s citátem

Tým,že to není oplotené,urobila by som im na vyvýšených miestach 2 búdičky,kde by ľahko vyšli oni,no žiadny pes by sa tam nedostal.Náš Ali nevie šplhať po stromoch ,no po rebríku šikovne vylezie na bezpečné miesto,na pozorovanie okolia.My máme drevenú búdičku vo vnútri s polystyrénom a flaušovými dečkami.Na zimu mám ušité na búdičku obaly.Naši sú naučený pribehnúť na zavolanie,bud ich pohladím,alebo dostanú mlsku.Ked musím odísť,nikdy ich nenechávam samích vonku a na noc nikdy,lebo vtedy im najviac hrozí nebezpečenstvo a navyknú si na túlanie.Zavolám na večeru a už ostanú doma a dianie vonku sledujú už len zo zasiťovaného okna.Smudlinka chodí dobrovolne vonku,len ked idem ja.Aj teraz odmietla s Alim von a radšej pri mne naháňa umelú myšku.Všetko závisí od vás ,ako si ich naučíte a aké pravidlá im dáte,ktoré sa naučia dodržiavať.Minule som tu mala návštevu,sedeli sme na záhrade a jasom ich každú chvilku zavolala.Všetci stále pribehli ,len Smudlinka nie.Spýtala som sa s obavami .či ju nevideli a oni sa začali smiať,že mi už 2 hodiny sedí pod kreslom pod nohami.

Naposledy upravil evelinas dne čt 17.červenec 2014, 20:11, celkově upraveno 1 krát
ZR
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: st 16.červenec 2014, 10:10    Předmět: Odpovědět s citátem

Určitě nic nezkazíte, necháte-li je doma déle, sama nejlépe vidíte, jak kočkour reaguje. U kamarádky jsem zažil i starší kočku, která prostě ven nechtěla.

No a jejich chování venku - to je kapitola sama pro sebe Very Happy. Když pomine prvotní vyplašenost, rychle jim naroste hřebínek a stanou se mnohem svébytnější. Mmj. - přijdou jen když se jim chce, přesně jak píše Evelína.

Běžně volám půl dne kocoury, oni se válí na stromě jak přežraní tygři a já to zjistím, teprve když si pod ten strom lehnu. Navíc je na nich vyloženě vidět, že to berou jako bojovku - hru na schovávanou. Bohužel skóre 20:0 pro ně, rezavého kocoura v přírodním prostředí najdete, jen když on chce ...

Nebojte, naučí se všechno. Tlapka třeba vůbec neuměl lézt po stromech, když se mu Mikeš schoval do koruny, sedl pod strom a žalostně mňoukal. Rozesmála mě Janako (...kočičky se taky plazily po bříškách za mnou jako houf káčat...) - to je přesně ono Laughing. U nás navíc měli panickou hrůzu z čehokoliv letícího (stačil i velký brouk). A dnes - na stromě jsou pořád a zbytku snídaně z kosů odklízím obden. Navíc si rozšíříte obzor o drobné zoo fauně v blízkém okolí. Zatím 3 druhy myšic, myš domácí, hraboš, rejsek, krtek, mladý potkan, užovka, ještěrka, slepýš, plyšový medvídek od sousedů - to vše už přinesli a hrdě vystavili na terase. Ptáky ne, ty roztrhají a sežerou pod keřem ...

Hana Košťálová
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: čt 17.červenec 2014, 16:00    Předmět: Odpovědět s citátem

Už se opravdu těším, až kočičky přestěhujeme, Vaše příspěvky mě povzbuzují.

Tuším, že každý z naší trojice se bude chovat úplně jinak.

Vyvýšené boudičky mi připadají jako velmi dobrý nápad - naše kočky umějí šplhat po balkonové soustavě, kterou jim udělal manžel ze stromů a částečně ještě opatřil doplňujícími škrabacími plochami - ale je jasné, že skutečné, živé stromy jsou něco jiného.

Ještěrek by mi bylo líto, bydlí léta nedaleko schodů do domu. Ale chápu, že ani kočkám, ani ještěrkám nevysvětlím pravidla mírového soužití. Děkuji taky za rady, že je lepší, když noci kočky tráví spíše doma. I když s tím přivoláváním to popisujete přesně, jak to známe i my - kočeny slyší, ale nedbají, nechtějí-li samy. Jeden kocourek stoprocentně přibíhá na jakýkoli zvuk, který by se podle jeho mínění mohl týkat jídla. Druhý jde až podle vůně. Kočička je dáma a důstojně přichází vždy se znatelným zpožděním, aby si zajistila náležitou pozornost, a pak se ještě dlouho rozhoduje, zda-li to, co předkládáme, uzná za hodna své ctěné pozornosti. ¨

Přeji pěkné dny!

Hana Košťálová
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: ne 21.září 2014, 11:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý den!

Kočičky jsou přestěhované. V mezičase se z naší kočičí trojice stala čtveřice - začátkem srpna, ještě před stěhováním do domu, před náš byt přišlo vprostřed noci kotě a vemňoukalo se dovnitř. Nikomu z domu nescházelo, ačkoli jsme se po možném majiteli pídili. Tak se naše kočičí společnost rozrostla. Kotě je kocourek, je mimořádně milý, veselý, stále spokojený, chytrý. Dostal jméno Lotus.

Vypouštění kočiček po přestěhování do domu probíhá následovně:
První začal chodit ven právě Lotus. Podnikal hvězdicové výpravy - odešel třeba 5 m od vchodu do domu (dveře zůstávají pro kočky otevřené) a zase se vrátil, ověřoval si, zda stále trefí. Postupně si oblíbil takovou džungli poblíž domu, kde se prodírá větvemi, leze na stromy, seznámil se se žábou a pozoruje ptáčky. Když ho zavoláme, většinou se skoky přižene ( a vezme si nabízený úplateček).

Kočička Bosinka (9 let) postupuje podobně. Je samozřejmě rozvážnější, dělá delší trasy, ale i ona se na zavolání vrací, nechá se pohladit, případně se chvíli povozí na rameni a zase jde.

Kocourek Josef (9 let) se drží hodně u vchodu. Při jakémkoli nečekaném zvuku - třeba když koně na vedlejší pastvině frknou - zaletí do domu jako střela. Vlastně nejradši stojí ve dveřích nebo na schodech před domem. Zatím se dál nepustil.

Starosti nám dělá koucourek Samík (4 a půl roku). Pouští se na delší trasy bez ověřování, zda trefí zpět. Zoufale mňouká, i když je pouze v zahradě vedlejší chaty (opuštěné), tj. třeba 5 metrů od nás za děravým plotem. Sedí tam v trávě, kouká na mě a vydává srdceryvné zvuky. Nepřichází, ani když mám v ruce šunku (kterou má k smrti rád, ale my ji kočkám v podstatě nedáváme, takže stojí za to využít té ojedinělé šance a dopřát si ji - a ani to ho nezláká). Musím "utéct", tj. schovat se z dohledu, někdy stačí si dřepnout za vyšší trávu, a pak se teprve za mnou rozeběhne a letí jak blázen.

Jednou vyrazili s Lotýskem na delší výpravu do nedalekého zanedbaného sadu přes zahrádku té opuštěné chaty vedle našeho pozemku. Zatímco Lotýsek se čas do času přesvědčoval, že stále zná cestu domů, přibíhal a odbíhal, Samíček šel stále dál. Když se Lotýsek definitivně vrátil sám, vydala jsem se Sama hledat, a bez výsledku. Asi za půl hodinky jsem vyrazila znova a zaslechla jsem jeho mňoukání kdovíkde. Nejhorší bylo, že když jsem šla, tráva tak šustila, že jsem neslyšela, odkud mňouká. Pořád jsem na něj volala. Šla jsem terénem "vzdušnou čarou", místo po cestě jsem se prodírala keři a vysokou travou. Našla jsem ho tak 600 m od domu. Seděl na místě v přerostlé trávě na sadě na hranici s dalším pozemkem, koukal na mě a ani se nehnul. Naštěstí nejen že nešel ke mně, ale ani ode mě. Hladila jsem ho a pak jsem vyrazila směrem k našemu domu a čekala jsem, zda půjde za mnou. Zase se rozkňoural, ale nešel. Tak jsem ho kus nesla, dokud se nezačal zmítat. Na zemi zase zůstal sedět jak hromádka neštětí. Znovu jsem ho vzala do náručí, kousek jsme urazili, než ho to zas přestalo bavit. V tu chvíli jsme byli už jen kousek od domu, ale za hustými stromy, skrze něž dům vidět není. Postavila jsem Sama na zem a rozeběhla se k domu. Po chvilce rozmýšlení se Sam konečně rozběhl sám, předběhl mě a málem ve dveřích porazil manžela, jak se řítil dovnitř.

Od té doby zatím chodí jen tak daleko, že se na zavolání někde poblíž ukáže. Ale často je skutečně někde kousek od nás, mňouká a vypadá úplně ztraceně.

Nevím, jak mu pomoct. Bojím se toho, že ztrácí orientaci a pak panikaří. Že by zůstával doma, to mi přijde příliš kruté, protože se ze všech koček domáhá nejvehementněji toho, abychom mu otevřeli dveře a pustili ho ven. Možná si špatně vykládám jeho mňoukání? Třeba vůbec není zoufalý a jen si tak mňouká? (Ale doma tohle jeho mňoukání vždycky znamená nějakou nevoli, třeba když jsem ho jednou ve tmě omylem zavřela do koupelny, hnedle spustil tuhle svou muziku, nebo když chce ven, mňouká přesně takhle.)

Třeba má někdo zkušenost, která by se nám hodila?

Přeji pěknou neděli všem!

evelinas
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 22.září 2014, 6:59    Předmět: PREDMET Odpovědět s citátem

Podľa toho,čo píšete,si Samík na nové bývanie ešte nezvykol.Nevie,kde má svoj bývalý domov a je ešte bezradný.Chce to len čas,aby si vytvoril svoje bezpečné teritorium.Ked idete na krátku prechádzku ,zavolajte ich so sebou.Mne stačí ísť porozprávať sa k susedom a vždy idú so mnou.Robíte dobre,že ich učíte prísť na zavolanie,nubudú chodiť dalej,aby vás počuli.U nás to tiež tak funguje.Ked odchádzam,hoci len na polhodinku,zavolám a oni pribehnú a zavriem ich doma.Držíme Samíkovi tlapičky,aby si skoro zvykol.
Hana Košťálová
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: po 22.září 2014, 18:29    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý večer!

Děkuji za odpověď. Dnes jsme se zas museli vyrovnat s jinou nástrahou: kočička vlezla do oploceného prostoru přilehlého sadu, a očividně netušila, jak se dostane zase zpět za mnou. Našla jsem jí díru v plotě, ale ačkoli mě viděla, prohledávala plot tak metr ode mě a pak se zas obrátila směrem do nitra sadu, bloudila tam a zoufala si. Nakonec manžel překonal plot a podal mi ji, držela se jako klíště a jela na rameni až domů a pak dost dlouho ignorovala dveře, které zůstaly kvůli kocourkům otevřené.

Přemýšlíme, od kdy bude vhodné udělat kočičkám volný průchod z domu a zpět. Máme vymyšlené, jak to uděláme, aby přes den mohly ven i bez toho, abychom si z domu udělali lednici. Ale to bude asi ještě pár týdnů trvat, než si budou v okolí jisté. Jenom nevím, jak kočičky vlastně postupují, když objevují okolí - zda postupně chodí stále dál a dál a jak jim pomůžeme, aby se našly, když se vzdálí tak, že bude pro ně obtížné se samostatně vrátit. Trochu náročné je, že jsou čtyři a je dost těžké usledovat, kterým směrem právě která z nich vyrazila.

Hezký večer!

Eva Bart.
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: po 22.září 2014, 22:04    Předmět: Odpovědět s citátem

Průchod pro kočičky do bytu nedoporučuji. S nadcházejícími chladnými dny by vám tam určitě pronikli potulníčci. Dvířka se dají opatřit čipem, ale to by znamenalo obojek pro Vaše kočenky i s velikým rizikem uškrcení. Takže raději dělejte vrátné. My jsme se stěhovali před třemi lety v červenci se třemi kočičkami (6 let) a starým kocourem (asi 12). Udělali jsme jim dvířka do dílny, aby se měli kam schovat, kdyby se zdrželi v zimě venku a my nebyli doma. Ale: jak se jen trochu ochladí a my zavřeme jinak stále otevřené dveře na dvůr, kočky nechodí ven vůbec a kocourek jen tak na deset minut. Ale dílnu hned první zimu opanovali tuláci, o kterých jsem ani nevěděla a to byla síla!! Takový nekastrovaný kocour je pohroma a když jsou nakonec tři... Evil or Very Mad Dílna do jara smrděla jak pavilon šelem. Všichni plašánci jsou už vykastrovaní, ale do dílny je pustit stejně nemůžu - chodí se vyvenčit do sucha, udělají to kamkoliv a nějaký záchůdek s pískem je absolutně nezajímá. Takže dostali boudičky ven a dvířka jsem musela zrušit. Rolling Eyes
Jana Lily Jožinek
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: út 23.září 2014, 21:03    Předmět: Odpovědět s citátem

Já bych se toho naopak nebála v případě, že uděláte dvířka na čip a naprogramujete vstup jen těm Vašim kočičákům. Máme to doma, funguje to výborně už několik let. Kočky jsou načipované, takže nemusí mít obojek, dvířka jsme dali do skla od francouzského okna do koupelny. Takže my dveřníky neděláme, kočky to pochopily hned a mně se zdá, že to nemá chybu. Vím, že i když jsem v zimě do večera pryč, kočky se do tepla dostanou a čekají už na mě v obýváku....
Hana Košťálová
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: út 23.září 2014, 21:35    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý večer!

Děkuji za zkušenosti. O čipování jsem četla a připadá mi to taky dobré. Jen nevím, zda kočičkám nevadí ten čip dlouhodobě zdravotně - vlastně nemám tušení, jak to funguje "uvnitř".

Bylo by fajn, kdyby se nám taky povedlo zavést takovou kočičí samostatnost. Naši zatím chtějí chodit ven v různé doby. Dneska jsem měla prakticky celý den otevřen zahradní vchod do domu - a máme tu teď dost vychlazeno, u nás foukal silný a chladný vítr.

Děkuji, hezký večer!

Jana Lily Jožinek
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: st 24.září 2014, 13:08    Předmět: Odpovědět s citátem

neslyšela jsem o nějakém problému s čipem. Čip je tak malý, že ho doktorka píchne kočce pod kůži jehlou, takže si můžete udělat obrázek, že je malinký. Dává se na jedno rameno, někdy ho tam nahmátnu, jindy ne, ale ani po aplikaci kočky neměly sebemenší zarudnutí nebo strup.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Ostatní témata Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3
Přejdi na: