KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

Vhodný věk a následky včasné kastrace ?

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Je moje kočka/kocour na kastraci dost stará?
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cherisse
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: po 09.prosinec 2013, 13:54    Předmět: Vhodný věk a následky včasné kastrace ? Odpovědět s citátem

Dobrý den, omlouvám se za zakládání opět podobného tématu, ale už si nevím rady a tak bych ráda znala názor zkušenějších chovatelů Wink

Mám kocourka (narozen 26.4.2013), v létě jsem ho dostala od kamarádky a je víc než zřejmé, že už mi začal obtěžovat moji starší čistokrevnou kočičku. Kočičku kastrovat nechci, ráda bych od ní měla koťátka. Kocourka jsem si brala s tím, že ho jednou vykastrujeme, JEN NEVÍM KDY!! Smile Oba jsou pouze v bytě, ven nechodí.

Celé dny teď trávím hledáním na internetu a samozřejmě mě děsí ty názory, že když se vykastruje moc brzo bude mít doživotně "kotěcí" vzhled a pořádně se mu nevyvine pohlavní orgán (zůstane malý) a bude mít problémy. Na internetu je spousta různých názorů (spíše dva tábory, jeden včasnou kastraci doporučuje, druhý ne) a já nevím čemu věřit Sad První veterinář tvrdil, že dřív než v 1 roce by ho rozhodně nekastroval, nejdřív prý v 10ti měsících, ale že to také není ideální. Kamarádka od které ho mám také nechce abych ho kastrovala tak brzy. Teď ale chodíme k jinému veterináři a jsme s ním moc spokojeni, ten zase tvrdí, že nemá cenu čekat nebo kupovat antikoncepci když ho stejně chceme do budoucna vykastrovat.

Tak teď nevím. Říkám si, že při mém štěstí když ho vykastruji teď, bude mít určitě ty problémy s močákem nebo celkovým vývojem, na druhou stranu už jsem druhou noc nespala abych ho udržela od kočky co nejdál Smile Stejně, ale hlasitě mňouká, když se ke své vyvolené nedostane, takže takhle se to do 1 roku také řešit nedá Smile

Tak mi prosím poraďte, budu moc vděčná za jakékoli rady a zkušenosti!!

A předem se omlouvám za tak dlouhý dotaz Embarassed

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
blanka.b
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 09.prosinec 2013, 15:05    Předmět: Odpovědět s citátem

Nevím nad čím přemýšlíte když stejně nemáte jinou možnost. Když počítám, je kocourovi 8 měsíců, takže není vůbec o čem přemýšlet. Jestliže máte doma chovnou nekastrovanou kočku, tak to bude peklo a věřte, že i kdybyste měla možnost je držet odděleně ty cca 4 měsíce to nevydržíte. Navíc kocour bude značkovat a zasmradí Vám celý byt. Držet kočku na antikoncepci také není moc dobré řešení, má hodně vedlejších účinků.
Nebylo nikde prokázáno, že brzy kastrovaní kocouři mají větší zdravotní problémy než ty kastrovaní po 1 roce věku. Kocouří vzhled spíše závisí na vrozených dispozicích a plemenu. V cizině se např.ˇnekastrované nechovné kočky vůbec prodávat nesmí, takže se kastrují v hodně brzkém věku. Neříkám, že s tímto souhlasím, ale také normálně dospějí.

Vhodný čas na kastraci jsou min. 2 kg váhy a dobrá kondice. Ani u koček se nemusí čekat na první mrouskání, ba naopak se dneska doporučuje kastrovat před.

Belluška a Lucinka *2009 - dvojčata
Sofinka *2015 čili Fofolka
cherisse
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: po 09.prosinec 2013, 15:29    Předmět: Odpovědět s citátem

No právě přemýšlím nad tím, abych kocourkovi nějak neuškodila tím, že bych to ty čtyři měsíce pro jistotu nevydržela. Protože vydržet čtyři měsíce a mít "jistotu", že jsem tedy udělala co jsem mohla. Než ho bezmyšlenkovitě vykastrovat hned abych JÁ měla klid a celý život pak nést následky v podobně zdravotních komplikací? Sad S kastrací nemám žádné zkušenosti, celý život jsem měla pouze chovné kočičky, proto jsem se chtěla raději zeptat.

Mnohokrát Vám děkuji za názor.

blanka.b
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 09.prosinec 2013, 15:39    Předmět: Odpovědět s citátem

Myslím, že v 8 měsících už kocourovi neublížíte. Problémy s moč.trubicí, kameny atd. mají i nekastrovaní.

Belluška a Lucinka *2009 - dvojčata
Sofinka *2015 čili Fofolka
evelinas
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 09.prosinec 2013, 16:42    Předmět: PREDMET Odpovědět s citátem

Ja som Aliho dala kastrovať v 8 mesiacoch ,má vzhľad dospelého kocúra a nemá žiadne zdravotné problémy.
Astoret
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: po 09.prosinec 2013, 18:04    Předmět: Odpovědět s citátem

Frýdoška jsem nechala vykastrovat cca v 8 nebo 9 měsících ( už si nepamatuji ) a povahově zůstal kotětem. Zdravotně v pořádku.
cherisse
mimčo
mimčo

PříspěvekDatum vložení: po 09.prosinec 2013, 20:07    Předmět: Odpovědět s citátem

Mnohokrát všem děkuji za odpověď!! Už jsem o něco klidnější. Zítra tedy kocourka objednám Wink
Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: st 11.prosinec 2013, 10:06    Předmět: Re: Vhodný věk a následky včasné kastrace ? Odpovědět s citátem

cherisse napsal:
Samozřejmě mě děsí ty názory, že když se vykastruje moc brzo bude mít doživotně "kotěcí" vzhled a pořádně se mu nevyvine pohlavní orgán (zůstane malý) a bude mít problémy. Na internetu je spousta různých názorů (spíše dva tábory, jeden včasnou kastraci doporučuje, druhý ne) a já nevím čemu věřit Sad První veterinář tvrdil, že dřív než v 1 roce by ho rozhodně nekastroval, nejdřív prý v 10ti měsících, ale že to také není ideální. Kamarádka od které ho mám také nechce abych ho kastrovala tak brzy. Teď ale chodíme k jinému veterináři a jsme s ním moc spokojeni, ten zase tvrdí, že nemá cenu čekat nebo kupovat antikoncepci když ho stejně chceme do budoucna vykastrovat.

Tak teď nevím. Říkám si, že při mém štěstí když ho vykastruji teď, bude mít určitě ty problémy s močákem nebo celkovým vývojem.

Ad onemocnění močového traktu: V posledních letech proběhlo několik poměrně rozsáhlých studií na toto téma a žádná neprokázala rozdíl ve výskytu onemocnění močového traktu u kocourů kastrovaných v raném a pozdějším věku či vůbec nekastrovaných. Kocouři jsou bohužel "biti" na tom, že mají ve srovnání s kočkami delší a užší močovou trubici a tudíž se snadněji "ucpávají". Zásadní vliv na rozvoj případného onemocnění močových cest má také výživa, vrozené predispozice a stresové faktory.

Domněnka, že kastráti jsou na onemocnění močových cest náchylnější, vznikla díky tomu, že se kastrovaní kocouři s tímto onemocněním častěji objevovali ve veterinárních ordinacích. Vysvětlení je však velice jednoduché. Ke kastraci se častěji uchylují majitelé bytových kocourů. Je-li zvíře den co den pod drobnohledem, majitel snáze a rychleji postřehne rozvíjející se zdravotní problém. Kastrace současně předpokládá jistou míru odpovědnosti a tudíž je větší pravděpodobnost, že majitel nemocného kocoura vyhledá odbornou pomoc.

Ad kotěcí vzhled: O velikosti kocoura rozhodují primárně genetické vlohy a vnější vlivy (výživa, životní podmínky, prodělané nemoci atd.). Z potomka drobných rodičů či z výrazně "podtrženého" koťátka Vám s velkou pravděpodobností nikdy nevyroste obr, byť byste kastraci odkládala jakkoliv dlouho. A z kocoura s vrozenými předpoklady k mohutnosti nebude zakrslík jen kvůli časné kastraci...

Doba kastrace jistý vliv na fyzický vývoj kocoura má. Raní kastráti jsou obecně trochu vyšší a "nohatější" než jejich později kastrovaní či nekastrovaní soukmenovci. Tento fakt je ovlivněn tím, že pohlavní a růstové hormony představují "spojené nádoby". Když kocour pohlavně dospěje a v jeho organismu začne narůstat hladina testosteronu, vydá jeho endokrinní systém současně jednorazový "povel" k zastavení produkce růstového hormonu. U časných kastrátů je útlum produkce růstových hormonů pozvolnější, dlouhé kosti tudíž rostou delší dobu a kocour bude celkově o něco "vytáhlejší". Raní kastráti současně nemají tak výrazně vyvinuté sekundární pohlavní znaky (např. naducané kocouří tváře). Tohle všechno však sehrává roli spíše u výstavních jedinců určitých plemen, kde se celková "kulatost", kratší nožky a mohutná hlava vysloveně vyžadují (typicky např. britská kočka) - u běžného domácího mazlíčka je to naprosto jedno a na zdraví zvířete to dopad nemá...

Ad povaha: Ano, časní kastráti nezřídka zůstávají po celý život tak trochu kotětem. Jsou mazlivější, nekonfliktní, více sjatí se svým majitelem - jsou to takoví "budulínci"... Domnívám se však, že tyto povahové vlastnosti jsou u bytového mazlíka spíše vysoce žádoucíSmile.

PS: Mám zkušenost se třemi kocouri kastrovanými v různém věku - v 6 měsících, v 9 měsících a ve 2,5 letech. Ani jeden netrpí / netrpěl (jeden kocourek bohužel uhynul na vrozenou srdeční vadu) žádným onemocněním močových cest, všichni jsou milí a pohodoví. Jestli má některý z nich nějaký problém, tak je to právě kocour, který byl kastrován až v dospělém věku (původně byl totiž chovný). Díky pozdní kastraci si částečně zachoval zbytky pohlavního chování - "zakusuje" a obtěžuje naší (také kastrovanou) kočku a někdy neumí odhadnout míru při hře s druhým kocourem, což občas dělá ve smečce "zlou krev". Naopak nejmilejší a nejméně konfliktní je kocourek, kastrovaný v 6 měsících. Jeho vzhled také naprosto odpovídá plemennému standardu, raná kastrace nenechala na jeho exteriéru žádné stopy.

Teddy Bear Egyptian Beauty (Tedy), devon rex černý, *8.11.2011
Jumper Snow Arakan (Stič), siamský bílý, *17.8. 2007 + 13.4.2012
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Je moje kočka/kocour na kastraci dost stará? Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Přejdi na: