KOČKY-ONLINE.cz: útulky - databáze zvířat - články - fotogalerie - fórum - kontakt

NEDOPORUČUJU - doporučuju
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Doporučte veterináře!
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
katuska
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: čt 11.červenec 2013, 9:53    Předmět: Odpovědět s citátem

Citlivým povahám nedoporučuju Altavet v Malešicích, hlavně pana doktora Hejdu, který na kocourka kouknul, prohlédl výsledky z krve a uzavřel to s tím, že když je kocourek z útulku, tak to bude FIP a že dost pravděpodobně už to má i druhá naše kočička.... Bohužel měl s diagnózou pravdu, ale způsob sdělení naprosto nelidský, bez jakéhokoliv projevu empatie, prostě jsme byli jen další případ....
Další den jsme jeli k MVDr. Hríbovi, který to bohužel jen potvrdil, ale on je prostě lidský.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fafík
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 8:18    Předmět: Odpovědět s citátem

katuska napsal:
Citlivým povahám nedoporučuju Altavet v Malešicích, hlavně pana doktora Hejdu, který na kocourka kouknul, prohlédl výsledky z krve a uzavřel to s tím, že když je kocourek z útulku, tak to bude FIP a že dost pravděpodobně už to má i druhá naše kočička.... Bohužel měl s diagnózou pravdu, ale způsob sdělení naprosto nelidský, bez jakéhokoliv projevu empatie, prostě jsme byli jen další případ....
Další den jsme jeli k MVDr. Hríbovi, který to bohužel jen potvrdil, ale on je prostě lidský.

Víte, empatie je hrozně dobrá věc, ale slouží k vyhoření člověka. Osobně bych Váš přístup viděla v pochybnosti ve veta, ke kterému jste přišla poprvé a tím si zkreslila vnímání jeho jako člověka. Hovoří o tom i to, že jste mu nevěřila a šla jste jinam... Ale ten druhý je přece lidský, že? Pan doktor Hejda je dobrý diagnostik a dle mého dobrý vet... Horší z mého pohledu by bylo, kdyby FIPku nepoznal a Vaše číča by nakazila vše, co by potkala. Osobně bych spíše zveřejnila útulek, kde Vám dají kočku s FIPkou..... To je na zabití, nemyslíte?

Soňa
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 9:53    Předmět: Odpovědět s citátem

fafík napsal:

Víte, empatie je hrozně dobrá věc, ale slouží k vyhoření člověka. Osobně bych Váš přístup viděla v pochybnosti ve veta, ke kterému jste přišla poprvé a tím si zkreslila vnímání jeho jako člověka. Hovoří o tom i to, že jste mu nevěřila a šla jste jinam... Ale ten druhý je přece lidský, že? Pan doktor Hejda je dobrý diagnostik a dle mého dobrý vet... Horší z mého pohledu by bylo, kdyby FIPku nepoznal a Vaše číča by nakazila vše, co by potkala. Osobně bych spíše zveřejnila útulek, kde Vám dají kočku s FIPkou..... To je na zabití, nemyslíte?

Nemyslím. Pokud jste se někdy setkala se suchou formou FIP, víte, že stanovit diagnózu je dost těžké, prvotní příznaky nemusejí vůbec odpovídat diagnóze FIP a po nějakou dobu je lze „léčit“, tzn. příznaky eliminovat. A nemusí to být vůbec úmysl, kočička může být i bezpříznaková... to, že se FIP objeví až v novém domově, se prostě stát může, aniž by se o to útulek nějak zasloužil... To je vždycky určité riziko, krom toho testy na FIP nejsou zrovna moc vypovídající...

A co se nakažlivosti týče: FIP je onemocnění, které způsobují koronaviry. Pro vznik FIP je nezbytná mutace koronaviru ve střevě, jenže mutovaný koronavir už se šířit nedokáže = FIP NENÍ NAKAŽLIVÁ. Co způsobí, že vir zmutuje, není zcela známo, mluví se o stresu, dlouhodobé podvýživě atd. Víc info naleznete na internetu.

Apsalar
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 10:20    Předmět: Odpovědět s citátem

Já se nedivím, že jste si nechala potvrdit FIP od víc vetů.. Mě na FIP bohužel umřeli 2 kocourci a vzhledem k fatálnosti diagnosy je lepší mít větší jistotu /i když diagnostika FOP není úplně jednoduchá/. Já s tím podezřením taky ani jednou nebyla jen u jednoho veterináře.
A svalovat vinu na útulek je nesmysl, coronavirus, který onemocnění způsobuje má v sobě, nebo se s ním setkala spousta koček a málokterá onemocní. Mě na FIP umřel i čistokrevný kocour, který větší stresy neměl, do mala byl dobře živený.. spekuluje se i o určitých dědičných dispozicích, ale s touto diagnosou není jisté asi skoro nic, jen to, že když onemocnění propukne, tak je smrtelné Sad

Alfův brácha Brian Black
devoní princezna Sheldemy
Samvěd za Duhovým mostem, Špendlík z vinohradu od 6.3.2013 také bohužel za Duhovým mostem
fafík
kotě
kotě

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 11:47    Předmět: Odpovědět s citátem

Soňa napsal:
fafík napsal:

Nemyslím. Pokud jste se někdy setkala se suchou formou FIP, víte, že stanovit diagnózu je dost těžké, prvotní příznaky nemusejí vůbec odpovídat diagnóze FIP a po nějakou dobu je lze „léčit“, tzn. příznaky eliminovat. A nemusí to být vůbec úmysl, kočička může být i bezpříznaková... to, že se FIP objeví až v novém domově, se prostě stát může, aniž by se o to útulek nějak zasloužil... To je vždycky určité riziko, krom toho testy na FIP nejsou zrovna moc vypovídající...

A co se nakažlivosti týče: FIP je onemocnění, které způsobují koronaviry. Pro vznik FIP je nezbytná mutace koronaviru ve střevě, jenže mutovaný koronavir už se šířit nedokáže = FIP NENÍ NAKAŽLIVÁ. Co způsobí, že vir zmutuje, není zcela známo, mluví se o stresu, dlouhodobé podvýživě atd. Víc info naleznete na internetu.

zdroj internet :Koronavirus proniká do organismu oronasální cestou, po jeho pomonožení (převážně ve střevě) dochází k viremii.Pro vznik FIP je nezbytná mutace koronaviru v hostiteli, čímž je virus změněn a je mu umožněn vstup do tzv. makrofágů, které se šíří po celém těle a aktivují další buňky imunitního systému. Imunitní komplexy jsou pak příčinou imunitně zprostředkované vaskulitidy. ----tzn. vir není ubiquitní, dochází k přenosu z nosiče...

Soňa
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 12:09    Předmět: Odpovědět s citátem

fafík napsal:

zdroj internet: Koronavirus proniká do organismu oronasální cestou...

Ale koronavirus se ještě nerovná FIP.

fafík napsal:

Po jeho pomonožení (převážně ve střevě) dochází k viremii. Pro vznik FIP je nezbytná mutace koronaviru v hostiteli, čímž je virus změněn...

Přesně, pro vznik FIP je potřeba mutace koronaviru. A dál cituji (např. zVETCENTRUM): Zmutovaný virus se z těla nevylučuje, případný přenos je možný pouze transplacentární cestou. FIP tudíž není nakažlivým onemocněním. Je možný přenos koronaviru, nikoliv viru, který způsobí FIP.

Apsalar
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 12:54    Předmět: Odpovědět s citátem

[quote="Soňa"]
fafík napsal:

Přesně, pro vznik FIP je potřeba mutace koronaviru. A dál cituji (např. zVETCENTRUM): Zmutovaný virus se z těla nevylučuje, případný přenos je možný pouze transplacentární cestou. FIP tudíž není nakažlivým onemocněním. Je možný přenos koronaviru, nikoliv viru, který způsobí FIP.

Koronavirus je ale virus, který způsobuje FIP. Přenosná je ale jen nemutovaná forma. Když se kočka virem nakazí, tak jde o to, jak si s nákazou poradí - někdy proběhne prakticky bez příznaků, někdy se může projevit jako rýma, nebo jako průjem a u některých koček virus zmutuje a projeví se jako FIP. Je fakt, že pokud má kočka FIP, tak v té chvíli už ostatní kočky koronavirem nenakazí. Četla jsem, že pravděpodobnost, že se kočka během života s koronavirem setká je 50-80%.

Alfův brácha Brian Black
Samvěd za Duhovým mostem, Špendlík z vinohradu od 6.3.2013 také bohužel za Duhovým mostem
Soňa
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 13:33    Předmět: Odpovědět s citátem

Apsalar napsal:

Koronavirus je ale virus, který způsobuje FIP. Přenosná je ale jen nemutovaná forma. Když se kočka virem nakazí, tak jde o to, jak si s nákazou poradí - někdy proběhne prakticky bez příznaků, někdy se může projevit jako rýma, nebo jako průjem a u některých koček virus zmutuje a projeví se jako FIP. Je fakt, že pokud má kočka FIP, tak v té chvíli už ostatní kočky koronavirem nenakazí. Četla jsem, že pravděpodobnost, že se kočka během života s koronavirem setká je 50-80%.

Ano, na tom se shodneme. Koronaviry přenosné jsou, ale zmutovaný koronavir, který způsobuje FIP, už není.

Moje praktická zkušenost (ne že bych tím chtěla suplovat klinický výzkum) - měla jsem cca rok kočičku s FIP (suchá forma) ve společnosti třech zdravých koček (byt 3+1), takže ke kontaktu docházelo při krmení, používání toalety atd., prostě jsem kočky vůbec neoddělovala. Kočička bohužel svůj boj s FIP prohrála, jak se dalo čekat, už je tomu 7 let (rok 2006), ale ostatní kočky jsou stále naživu a bez nejmenšího podezření na FIP - nechala jsem je jen tak pro zajímavost a jistotu testovat na koronaviry - dva negativní, jeden pozitivní.

Apsalar
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 14:03    Předmět: Odpovědět s citátem

U mě se ti 2 kocourci, co umřeli, spolu vůbec nesetkali. A 2 kočky byly v kontaktu s oběma a jsou v pořádku. Na koronaviry jsem je ale netestovala. Je to hnusná nemoc Sad

Alfův brácha Brian Black
Soňa
mňaudáma/pardál
mňaudáma/pardál

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 14:21    Předmět: Odpovědět s citátem

Apsalar napsal:
U mě se ti 2 kocourci, co umřeli, spolu vůbec nesetkali. A 2 kočky byly v kontaktu s oběma a jsou v pořádku. Na koronaviry jsem je ale netestovala. Je to hnusná nemoc Sad

Ano, je to hnusná nemoc. Proto také nerada slyším, když někdo obviňuje útulky z toho, že umisťují nemocné kočky. Tohle je zrovna typické onemocnění, které se obecně těžko diagnostikuje (zvlášť suchá forma), takže jednak řada vetů nemusí první příznaky správně identifikovat, jednak se v útulku ani nemusí projevit, projeví se prostě až v novém domově... prostě smůla, je to smutné, ale těžko z toho vinit útulek.

Apsalar
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 14:49    Předmět: Odpovědět s citátem

Soňa napsal:
Ano, je to hnusná nemoc. Proto také nerada slyším, když někdo obviňuje útulky z toho, že umisťují nemocné kočky. Tohle je zrovna typické onemocnění, které se obecně těžko diagnostikuje (zvlášť suchá forma), takže jednak řada vetů nemusí první příznaky správně identifikovat, jednak se v útulku ani nemusí projevit, projeví se prostě až v novém domově... prostě smůla, je to smutné, ale těžko z toho vinit útulek.

Aspoň co já jsem se setkala, tak jsou veterináři s diagnozou hrozně opatrní - ani se nedivím, když to znamená jistou smrt. U obou mých kocourků je nejdřív viděl vždy veterinář z dědiny, nebo menšího městečka a v obou případech, když měli podezření, tak i doporučili, ať s nimi zajdu na kliniku, kde mají lepší diagnostické možnosti.
A co se týče koček z útlulku - myslím, že jak jich tam je hodně pohrommadě, tak promořenost koronaviry bude určitě velká. Ale chyba by byla na jejich straně jen v případě, že by někomu dali kočku, která je apatická, nežere a má nafouklé bříško.. Jinak se to nedá dopředu určit.

Alfův brácha Brian Black
Balisek
vládkyně/vládce střechy
vládkyně/vládce střechy

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 16:44    Předmět: Odpovědět s citátem

fafík napsal:
katuska napsal:

Veterináři jsou jen lidé a mají různé osobnostní charakteristiky. Jeden má vrozený cit pro jednání se zviřaty a lidmi; zatímco druhý - ač možná odborně na vyšší úrovni, empatií zrovna nevyniká (horší případ je, když chybí nejen empatie, ale i ta odbornost). Stejně tak různí jsou majitelé. Někdo klidně obětuje "lidský přístup" za jistotu, že je v rukách špičkového odborníka. Pro někoho je však empatické chování veterináře klíčové pro vytvoření vzájemné důvěry.

Sama znám jistého veterináře, který je skvělý diagnostik i terapeut. Akorát jeho přístup k majitelům je... tak trochu svérázný... Jelikož jsem spíše pragmatik a znám ho už léta, nevadí mi to a dokonce to považuji za jistý osvěžující kolorit. Své citlivější kamarádky k němu však zásadně neposílám (nebo alespoň ne bez předchozího varování)Smile.

Na hodnocení Katušky tudíž nevidím nic špatného. Nezpochybnila odborné či diagnostické schopnosti zmiňovaného veterináře - pouze ho nedoporučila těm, kteří očkávají vyšší míru osobního přístupu (píše "Nedoporučuji citlivým povahám" - ne "Nedoporučuji!" obecně).

Co se týče Vaší kritiky útulku, nejdříve to chce něco si o FIP přečíst a až pak vynášet soudy! Eterogenní koronavirus (FECV), který v případě mutace způsobuje FIP, je zcela běžným a ve své podstatě neškodným obyvatelem kočičího trávicího traktu. Séropozitivitu vykazuje 85-95% venkovních a 25-40%(!!!) bytových koček. Kdyby bylo po Vašem, prakticky každá kočka venkovního původu skončí v trvalé karanténní izolaci a totéž by čekalo zhruba každého třetího bytového miláčka! Přitom k mutaci na formu způsobující FIP dojde pouze u 5% koček z rizikového prostředí (venkovní populace / velkopočetní domácí chov) a u promile bytových koček z domácností s nízkým počtem zvířat. Navíc - jak již bylo řečeno, kočka s FIP nakažlivá pro své okolí není, takže v jednání útulku neshledávám nic "na zabití"!

Teddy Bear Egyptian Beauty (Tedy), devon rex černý, *8.11.2011
Jumper Snow Arakan (Stič), siamský bílý, *17.8. 2007 + 13.4.2012
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
katuska
kočička/kocourek
kočička/kocourek

PříspěvekDatum vložení: út 23.červenec 2013, 18:53    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak takovouhle diskusi jsem pod svým příspěvkem vážně nečekala.... Balisek to shrnul úplně perfektně, děkuju, psala jsem to asi ještě dost rozrušená, ale jak vidím, smysl to dává.
Opravdu NIKDY by mě nenapadlo obvinit útulek, Vojtíška jsme si brali jako zdravého kocourka, doma skoro dva měsíce blbli a dám bych ruku do ohně za to, že se na něm opravdu nic poznat nebylo. Byl úžasně hravý, veselý, možná trochu nenažřaný Smile , opravdu nic nenaznačovalo tomu, že by mu mohlo něco být. A až budeme plánovat další kočičku, na 99% bude zase útulková, pokud se s koncem prázdnin zase neusadí nějaká u nás na chatě.
A co se týká pana doktora Hejdy. nemám proti jeho znalostem a zkušenostem nic, ale já jsem dost citlivá povaha a proto (a opět děkuji Baliskovi za dokonalé pochopení) ho nedoporučuji stejně citlivým povahám. Bohužel měl pravdu, ale díky tomu, jak mi to řekl, jsem mu prostě nedokázala věřit. A hodně jsem toho o FIPce musela přečíst, abych začala věřit tomu, že druhá kočička je mimo nebezpečí....
Takže tak, není to ničí chyba, rozhodně ne útulku a věřím, že ani naše, že ač změna prostředí pro něj musel být stres, tak to bylo jen proto, že jsme mu chtěli dát domov a snad to ten "spouštěč" nebyl. Dál budu věřit tomu, že to nakažlivé není a naše malá je a bude v pořádku.

MaSa7
koťátko
koťátko

PříspěvekDatum vložení: pá 27.září 2013, 18:26    Předmět: Odpovědět s citátem

MaSa7 napsal:
Tak já rozhodně nedoporučuju ABC kliniku za Ohradou v Praze... Kokrétně paní doktorku Tandlerovou.
Více viz.
http://www.kocky-online.cz/forum/viewtopic.php?t=12561

Po této zkušenosti jsem začala chodit k paní doktorce Načeradské a ta je pravý opak, lidská, milá, odborník na svém místě. Jen musíte počítat s tím, že si připlatíte (dnes jsem za kastraci čičiny dala 3070,- Kč). Ale na druhou stranu si můžete být jistí, že ROZHODNĚ nic nepodcení.

Velká omluva, zjistila jsem, že se nejednalo o paní doktorku Tandlerovou z ABC kliniky, ale o doktorku Trnkovou - ta mi chtěla nechat utratit kočku pro nic za nic.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Kocky-online: fórum   Doporučte veterináře! Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2
Přejdi na: